Workshop Archive:  

2 0 1 9

May 19:  

Wellness Tag | Monica Gentile, Marita Bermes, Dagmar Spain

June 23:

Listening Bodies Monica Gentile & Michael Reiley McDermott

June 28:

Weightlessness  Almog Loven

July 8:

Affektive Kartografie meiner

Nachbarschaft  Ambar Luna

July 18:

Back to Our Bodies Becca Loevy

2 0 1 8

January 12:  

Laughing Yoga Day | Monica Gentile

January 27:

Betina Willaredt Feldenkrais Workshop

Feb 22-25:

Movement Artisans Axis Syllaubs Module 3

April 5-8:

Movement Artisans Axis Syllaubs Module 4

March 4:

Contact Improvisation  |  Karl Frost

March 31 & April:

Movement Archery Tom Weksler

April 21:

Das Geheimnis des Leichten Laufens - Feldenkrais  Feldenkrais Mitte

May 25 - June 3:

Movement Artisans Axis Syllaubs Module 5

June 8

Poetry and movement workshopMaxine Steinman and Dagmar Spain

June 23

Capoeira Festival for Kids | Bewegungsraum

August 20-23, Submerge Festival Series V.3

SINK | Keith Hennessy (USA)

2 0 1 7 

2 0 1 6 

Febuary 3 - 5 :  

Jared Tavasolian and Chris Tai Melodista |  Wim Hof Technique

Febuary 24 - 26 :

Kira Kirsch & Antoine Ragot Axis Syllabus

March 18 :

Tai Chi Chuan 24th Yang Stil  |  Peking-Form from Master Zhang Xiao Ping and Hartmut Oswald 

March 31 - April 2 :

Kira Kirsch & Antoine Ragot  |  Learning through movement Axis Syllabus Workshop  (Spine / Falling Mechanics)

April 22 :

Betina Willaredt  |  Feldenkrais “Bewusstheit durch Bewegung”

 

May 20 :

Michela Bellino  |  Thai Yoga Massage (an intuitive and creative approach) 

June 26 - 30 : 

Deborah Black  |  Viewpoints & Suzuki training

July 1 & 2 : 

Sarah Menger BMC workshop

July 30 :

Mark Coniglio  |  Introductory Isadora

August 1 :

Tal Shibi & Shura Baryshnikov  |  Contact Improvisation Workshop

August 7 - September 7 : 

Milla Koistinen, Peter Jasko + Clara Furey, Kareth Schaffer, Tian Rotteveel, Martin Nachbar, TAET Vremya  |  Submerge Festival 

September 30  & October 1  :

Nikolay Oorzhak  UN-HUN Klang der Sonne 

October 12 - 15  :

Kira Kirsch & Antoine Ragot  |  Movement Artisans AXIS Syllabus 

October 18  & 29  :

Jozef Frucek & Linda Kapatanea  |  Fighting Monkey Workshop 

November 5 :

Bruno Caverna  |  Play Fight Workshop 

November 18 : 

Michael Weiß  |  Qi GONG

 

January 9 & 10 : 

Lorna Lawrie  |  Inverted Body, Butoh Workshop


February 5 - 7 : 

Andres Felipe Salas ( Cirque De Soleil )  Salt and Water Handstand Master Class 

February 13 : 

Bruno Caverna  |  Play Fight Workshop

February 19 - 23 : 

Josef Frucek  |  Fighting Monkey workshop

February 15 - 18 : 

Alexander El Greco and Marcela Giesche Walk in 2 Hands


February 25 - 27 : 

Yoshiko Chuma Masterclass

May 1 : 

Monica Gentile  |  Laughing Yoga Workshop

May 28 - June 4 :

Kira Kirsch, Antoine Ragot & Guests Axis Syllabus Movement Training

July 1 - 3 : 

Wilma Vasseur Raum im Körper, Körper im Raum" BMC​

​August 1 - 24 :

Angela Schubot, Maya Carrol, Milan Kozanek, Monica Gentile, Illana Reynolds | SUBMERGE Dance and Performance Festival

October 6 - 9 :

Lucia Palladino  Cartography Performance Workshop, improvisation laboratory

October 22 & 23 : 

Bruno Caverna & 2 Systema Teachers  |  Playfight and Systema Workshop 

 

December 10 :

Hung Wen Mischnick  |  Free Contemporary Dance workshop

2 0 1 5

January 24 - 25 : 

Karen Harvey  |  Weaving Dances Composition

February 21 :

Monica Gentile  & Max Di Carlo  |  Hatha Yoga And overtone Singing 

March 7 - 8  &  14 - 15 : 

Bruno Caverna  |  Liquid Body

March 21 - 24 : 

Monica and Paola  |  HUHUHU Choreographic Research

March 28 - 29 :

Alexander "El Greco"  |  Organic Acrobatics 

April 9 - 18 : 

Tebby WT Ramasike  |  Workshop, Residency


April 23 - 24 : 

Florence Augendre  |  BMC

April 25 - 26 : 

Maya Carrol  |  The Instrument 

May 1 - 3 :

Kira Kirsch and Francesca Pedula  |  Der Lauf der Ding, The Metamorphosis of Gesture mit live musik von Janus Creculius


May 7 - 9 : 

Ellinor Ljunkvist and Diana Thielen  |  Thought into Movement


May 10 :

Frank Döllinger  |  Dance to Express

June 20 :  

Kora Radella & Matty Davis  |  Dancing on the Edge: Contemporary dance, Partnering Workshop.

  

June 20 & 21 :  

Yotam Peled & Valentine Yannopoulous  |  

Acro Dance Workshop


June 29  - July 3 :

Lorand Zachar  |   Intensive dance workshop 


August 10 - 14 : 

Marcela Giesche  |  "Walk into Dance" Tanz Workshop

August 22 - 23 : 

Abby Crain  Step Aside Open Source Forms Workshop

August 29 - 30 : 

Kenzo Kusuda  |  Vitalizing the Invisible Tanz Improvisation 

September 25 - 27 : 

Kira Kirsch & Antoine Ragot Bodyecology Workshop

September 19 - 20 : 

Ralf Jaroschiniski Contact Improvisation


October 10 - 11 : 

Bruno Caverna  |  PlayFight Workshop 


October 17 - 18 : 

Sarah Menger  |  BMC Workshop 


October 13 - 15 : 

Paolo Cingolani Improvisation Workshop 

November 19 - 21 : 

Angelo Dello Lacono  |  Driven Workshop Audition Production

2 0 1 4 

January 19 : 

Taryn Hughes  |  Women’s Retreat

January 20 - 24 : 

Martin Kilvady  |  Les Slovaks 

March 16 : 

Alessio Castellacci The Synesthetic Voice 

April 26 - 27 : 

Bruno Caverna  |  Play Fight 

May 20 - 22 : 

Bruno Caverna  |  The Liquid Body and Animal Soft Power

June 11 - 14 : 

Thomas Rowell  |  Play in Dance and Theater

June 21 & 22 : 

Michael Shapira & Billie Hanne Words in Performance

July 5 : 

Children & Parents Contact Jam

July 21 - 25  :

Noam Eidelman  |  Gaga Workshop - Ohad Naharin Repertoire

August 4 - 8 : 

Marcela Giesche  |  Walk into Dance

August 11 - 15 :

Judith Sánches Ruíz Functionality and Perspective in Dance 

August 23 :

Jeannette Ginslov  |  Screendance Workshop 

September  11 - 14 :

Alexander "El Greco"  |  Organic Acrobatics 

September 20 - 21 :

Lily Kiara  |   Skinner Releasing - Instant Composition 

October 4 - 26 : 

Alexandra Rogovska  |  Shape shifting performance project 

October 25 - 26 :

Christine Brunel  |  Tanz Workshop 

November 2 : 

Marcela Giesche & Shasta Ellenbogen  The Instrumental Body  Workshop

 

2 0 1 3  


 

August : 

Michael Shapira & Lew Kieffer  | Submerge Series 

 

November 9 - 10 : 

Isabella Drischel  |  Swing Workshop

 

November 16 : 

Jakob Yaw Dance  |  Composition Workshop